НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2020/4

Економіка в умовах сучасних трансформацій


ФЕДЯЙ Наталія Олександрівна1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"

СЕРЕДНЬОСТРОКОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

Economy and forecasting 2020; 4:68-81https://doi.org/10.15407/econforecast2020.04.068


АНОТАЦІЯ ▼

Викладено результати прогнозування розвитку морських портів України (МПУ) на середньостроковий період за песимістичним та оптимістичним сценаріями. Акцентовано на тому, що зазначений прогноз є важливою складовою Стратегії розвит-ку галузі, а також базовим елементом для розроблення Плану заходів щодо виконання стратегічних середньострокових пріоритетів розвитку згідно із довгостроковими цілями.
Проведено ретроспективний аналіз обсягів перевалки вантажів у МПУ, а також обраних показників, на яких базується модель прогнозу, а саме: обсягів ВВП України та обсягів світових морських вантажних перевезень. Макроекономічний середньо-строковий прогноз ВВП України на період до 2024 року розроблено в ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН Украї-ни", а прогноз обсягів світових морських вантажних перевезень – Конференцією ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD).
Увагу зосереджено на тому, що ефективне управління МПУ залежить від точності та достовірності середньострокового прогнозування, крім того, акцентовано на необхідності дослід-ження майбутніх тенденцій розвитку морських портів, підґрун-тя яких закладається сьогодні. Для цього виокремлено економіч-ні фактори впливу на динаміку обсягів перевалки вантажів у морських портах (МП) України, окреслено глобальні тенденції, що впливають на розвиток світових морських вантажних перевезень та функціонування МП, а також проаналізовано сучасні короткострокові та середньострокові тенденції розвитку морських вантажних перевезень та функціонування МП, які пов'язані з поширенням COVID-19, що впливають на показники діяльності морських портів.
Доведено що, обрана статистична модель розрахунку прог-нозу точна та достовірна. Наведені результати свідчать про те, що обсяги перевалки вантажів у морських портах України на період до 2024 року зростатимуть і за оптимістичним, і за песимістичним сценаріями. Підкреслено необхідність обґрунтування рекомендацій до чинної Стратегії розвитку морських портів України з огляду на сучасні тенденції розвитку галузі.

Ключові слова:морські порти, прогноз, стратегічне управління, песимістичний сценарій, оптимістичний сценарій, обсяги перевалки вантажів, COVID-19


Стаття англійською мовою (cтор. 68 - 81) ЗавантажитиЗавантажень : 223

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼